Doba kamenná

Doba kamenná označuje období v lidské historii velmi nesourodé.

  1. Starší doba kamenná označuje období několika dob ledových a meziledových.
  2. Doba kamenná označuje období, kdy se na zemi pohybují různé druhy hominidů (živočichů podobných lidem) a tedy není evolučně jednotná. (viz časová osa) 

Časová osa znázorňující evoluční historii lidského rodu a jeho příbuzných odnoží od Společného předka s ostatními hominidy (Ouranopithecus) k rodu Homo (který je znázorněn žlutě) a moderním lidem (znázorněno červeně). 


Dle definice odpovídá název doby kamenné technologickému pokroku kultury, kterou popisujeme a tedy toto období končí v různém období v různých částech světa. Existují dokonce kmeny, které se v době kamenné vyskytují dodnes. A rozhodně nelze ignorovat civilizace, které se ke zpracování kovů neposunuli ani ve své novodobé historii (Aztékové, Inkové, Mayové, Mauri, Austrálci atd.).

Dobu kamennou dělíme na starší, střední a mladší.

Kdy starší a střední doba kamenná je spojená s vývinem prvních kamenných nástrojů, předky rodu Homo (Kenyanthropus platyops - viz časová osa) a kočovným způsobem života těchto lovců a sběračů. V tomto období dochází také k největší migraci lidských bytostí z Afriky do Evropy, Asie, Austrálie pomocí pevninského mostu do Ameriky (viz mapa 1). 

Střední doba kamenná přitom označuje dobu po ukončení poslední doby ledové a před vynálezem zemědělství.



Náboženství a kultura v době kamenné

V tomto období sledujeme první náboženské praktiky a předměty. Lidé doby kamenné vyznávali ženská božstva plodnosti (ideály ženství). Vypovídají o tom mimochodem hliněné sošky korpulentních žen (tzv. Venuše). Velmi časté a populární byli také zvířecí kulty, které se zachovávají až do doby bronzové. Megalitické stavby, které se budovali v celé Evropě ukazují na rozvinutou společnost, která nám prozatím bohužel zůstává tajemstvím. Kresby v okolí těchto staveb, nástěnné malby a malby přítomné přímo na megalitických stavbách (Göbekli tepe) poukazují na velmi oblíbené zvířecí kulty, které místy přetrvávaly až do doby Bronzové. Antropologické nálezy také poukazují na náboženství/víru neandrtálců, kteří budovali krápníkové kruhy v jeskynních.

Zemědělská revoluce

Období střední doby kamenné končí vynálezem zemědělství (tzv. Agrární revoluce), které je nezávisle vynalezeno v různých místech světa (viz mapa2). 


Je ovšem mít třeba na paměti, že lovci a sběrači stále existují i v dnešním světě a tedy, že technologický pokrok, jakým bylo zemědělství je v některých místech planety nepoužitelný a lidé zde dále využívají kostěných nástrojů k lovu a sběru potravy (pralesní kmeny, Inuité). Doba kamenná přechází v dobu bronzovou vynálezem slitiny mědi a cínu, které říkáme Bronz


Zdroj 

mapa1: https://br.pinterest.com/pin/520658406898851729/

mapa2: https://www.thegreatcoursesdaily.com/wp-content/uploads/2018/04/origins-of-agriculture-map.jpg?gid=10

© 2021 Martin Vohralík. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky