Prusko

Název území Pruska se odvýjí od původního obyvatelstva tz. Prusů, kteří byli během křížových výprav do Polska vyhubeni nebo poněmčeni. Těchto výprav se účastnil například i Jan Lucemburský nebo Přemysl Otakar II. podle nejž bylo nazváno i hlavní město Königsberg (dnešní Kaliningrad) neboli Královec. V 15. stol. bylo Prusko rozšířeno o Gdaňské pomoří.

Prusko se skrze dynastické svazky na počátku 17. stol. spojuje s Braniborskem a vzniká nový stát Braniborsko-Prusko. Tato vzniklá personální unie získává během války o Španělské dědictví titul království od Císaře Leopolda I. za vojenskou pomoc v této válce. 

Prusko se zapsalo v r. 1740 do Českých dějin především tím, že si Fridrich II. vynutil na Marii Terezii postoupení Slezska.  Toto získání během válek o Rakouské dědictví bylo potvrzeno mírem z války sedmileté. 

V dalších letech 18. století se Fridrich II. zasloužil o trojnásobné zbytnění Pruských hranic, především na úkor Polska. Prusko Tehdy hrálo inicující roli, kdy Polského  krále donutili spolu s Ruskem k postoupení významných území a po třech děleních Polska na kterém se podíleli spolu s Fridrichem II. Kateřina Veliká i Josef II.


Zdroje: 

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Prusko#/media/Soubor:Balt2_prusy.jpg
  • https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d5/Brandenburg_Prussia_1525%E2%80%931648.png
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Prussian_Partition#/media/File:Rzeczpospolita_Rozbiory_3.png
© 2021 Martin Vohralík. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky